İMMİB 2015 Tasarım Yarışması’nın Kazananları Belli Oldu

Enes KAR’ın seçici kurulunda yer aldığı, İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB) tarafından düzenlenen Endüstriyel Tasarım Yarışması 2015’in kazananları belli oldu.

Birlik açıklamasına göre, İMMİB tarafından düzenlenen ve bu yıl 372 projenin başvurduğu yarışmada, profesyonel ve öğrenci dalında dereceye girenler düzenlenen törenle ödüllerini aldı.İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) İstanbul Kimyevi Mamuller İhracatçıları Birliği (İKMİB) ve Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği’nin (TET), Ekonomi Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) desteğiyle gerçekleştirilen tasarım yarışması ödül törenine, Ekonomi Bakan Yardımcısı Adnan Yıldırım ve TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi yanı sıra ihracatçı birlik başkanları ile sektör temsilcileri katıldı.

Yarışmaya, 11 yılda 3 binin üzerinde tasarımcı başvururken, 340’tan fazla tasarım dereceye girerek ödül aldı. Ayrıca, 27 tasarımcı Ekonomi Bakanlığı desteğiyle yurtdışında ücretsiz eğitim alırken, 3 tasarımcının ürünü sektörün önde gelen firmaları tarafından üretilerek dünya pazarlarına ihraç edildi.

Bu yıl 372 projenin başvurduğu yarışmada ise “Metal Mutfak Eşyası”, “Plastik Saklama Kabı”, “Aydınlatma Ürünleri” ve “Konsept 2015” olmak üzere 4 ayrı kategoride, profesyonel ve öğrenci dalında ödül verildi.

Toplam 212 bin liralık para ödülünün dağıtıldığı yarışmaya en fazla tasarım gönderen üniversite, Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) oldu. Ayrıca dereceye girenler arasından başvuranlar, Ekonomi Bakanlığı bursuyla yurtdışında iki yıl ücretsiz eğitim görme hakkına sahip olacak.

http://tasarim.immib.org.tr/2014/etkinlikler/29